دلستون

نگفتنی های از دهان در رفته ی مصطفا
دلستون

نخلستون خونه ی نخلا ؛
دلستون آرامگاه منه.
________________

Home

اینستاگرام‌: mostafamoosaviiii

کانال تلگرام

About

آدرس کوتاه شده برای لینک دادن در بلاگفا :

http://goo.gl/Rql0Wp

.

آن روی سکه

سه شنبه, ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۵، ۱۱:۲۰ ب.ظ
ریا کارند. پشت ریش و چادرشان قایم می شوند. همین مذهبی ها از همه بدترند. کسی که مذهبی نیست توقعی از او نمی رود ولی کسی که مذهبی است باید باطنش هم مطابق با اسلام باشد...
شما هم اینگونه فکر می کنید؟ یا دیده اید کسانی را که اینگونه فکر کنند و این جملات را بگویند؟
خب مشکل از جایی شروع می شود که خط کش و ترازمان برای مذهبی ها سختگیرانه تر می شود. و فکر می کنیم کسی که ظاهرش درست1 بود باید باطنش هم درست باشد. خب این مسئله حقیقت است اما واقعیت نیست. یعنی یک آدم غیر مذهبی ممکن است 10 درصد ظاهرش و 10 درصد باطنش درست باشد. اما یک آدم مذهبی ممکن است 80 درصد ظاهرش و 50 درصد باطنش درست باشد. خب این دیگر عمق دید ما و انصافمان را می رساند که زوم شویم روی این سی درصد مغایرت ظاهر و باطن یا روی آن 40 درصد درست تر بودن آن آدم!
خب بدیهی است که درست کردن ظاهر بسیار آسان تر از درست کردن باطن است و برای همین هم زودتر حاصل می شود. اما از کجا میدانیم آن آدم برای درست کردن باطن هم تلاش نکرده یا نمی کند؟ مگر به همین سادگی است باطن را تا این حد خوب کردن؟
من خودم شخصا بین مذهبی ها انسان های خوب، اخلاق مدار، قانون مدار و فهیم بسیار بیشتر دیده ام تا بین یک جمع معمولی2  و حتی یک جمع منورالفکر3 ! و اکثر اوقات بهترین دوستانم را در چنین جمع هایی یافته ام.

پانویس 1 - اینجا ظاهر یعنی رفتار ظاهری و درست یعنی مطابق با اسلام
پانویس 2 - در واقع جمع دوم غیر معمولی است! اما به سبب رایج بودن معمولی به نظر میرسد!
پانویس 3 - اینجا یعنی کسانی که مذهب را منسوخ میدانند
پی نوشت 1 : این که از مذهبی ها با ضمیر سوم شخص جمع اشاره کردم فقط اقتضای نوشته بود، وگرنه من خودم همیشه تمایل داشته ام که اینگونه باشم هرچند به قدر کافی موفق نبوده ام.
پی نوشت 2 : قبول کنید آزادی بیان فقط این نیست که ما بقیه را نقد و تمسخر کنیم و بقیه اگر چنین کردند سرکوبگر آزادی بیان اند!

نظرات (۶)

 • چشم به راهم ...
 • از کجا میدانیم آن آدم برای درست کردن باطن هم تلاش نکرده یا نمی کند؟

  کاملا درسته...
  پاسخ:
  :)
  ی عده خیلی جالبناکند!
  اونها حق دارند که از طیف مخالفشان انتقاد کنند
  حق دارند توهین کنند
  مسخره کتتد
  فحاشی کنند!
  ولی!
  ولی!
  امان از روزی که ک یک نفر از طیف مخالف جوابشان را بدهد!
  حرفی بزند مخالف عقیده شان!
  ان وقت دیگر کار تمام است!
  او از جایی تغذیه می شود و این حرفها را هم همانجا یادش میدهد که بگوید!
  او مستحق توهین و فحاشی بیشتر است!
  و...!

  امان از این جماعت!
  پاسخ:
  این جماعت جمعیتشونم کم نیست!
  فکر می کنم این نظرها راجع به مذهبی ها بیشتر یک واکنش است تا کنش. در واقع چون مذهبی ها در جامعه ما خیلی وقت ها خود را محق می دانند که درباره بد و خوب بودن و کافر و مسلمان بودن دیگران نظر بدهند و حاکمیت هم بیشتر اوقات آنها را بر سر بسیاری از مردم چماق کرده است و خود مذهبی ها هم اعتراضی به این ماجرا نکرده اند، یک حالت تدافعی نسبت بهشان ایجاد شده که ش«ما که انقدر موعظه می کنید خودتان مگر کجای کارید؟»
  پاسخ:
  موعظه که بحثش جداشت. حدیث داریم حرف نیکو رو‌حتی از‌کسی‌که بهش عمل نکنه قبول کنید. منتهی چماق کردنه بحثش جداست. من درمورد آدمای مذهبی وقتی توی لباس شخصی و در جایگاه فرد هستن صحبت میکنم. وگرنه که خودمم دل خونی دارم از اون دسته ای که شما گفتین و بارها اینجا هم گفتم :)
  موافقم.

  نکته: متاسفانه معنی نقد را هم مثل خیلی چیزهای دیگر آنقدر دم دستی کرده ایم که جز تمسخر و پرخاش و بهانه جویی نسبت به یک موضوع چیز دیگری به ذهنها متبادر نمیشود...
  پاسخ:
  نقد هم لوازمی داره که اولیش انصاف و دومیش تخصصه :)
  کسی با مذهبی هایی که هر چند درصد ظاهر و باطن درستی دارند یا اصلا ندارند کاری نداره در صورتی که مدعیه بعضی چیزا نباشن...این بحث فقط هم مربوط به مذهبی ها نیست کلا هر ادمی که داره ادعای هر چیزی رو میکنه بهتره که در موقعیت مناسبش باشه وگرنه که از امیر مومنان کی شایسته تر برای ادعا داشتن؟! ولی خب...ازونجایی که تو کشور ما هیچ چیزی با فرهنگ درستش وارد نمیشه در مورد اسلام هم همینه ما فرهنگ اسلامی نداریم .... نتیجه ش میشه یه مشت مدعی و یه مشت دین گریز....همون مدعی ها دسته ی دوم رو ایجاد میکنند ها....حواستون باشه که ما هم مومن معتقد صالح میشناسیم، الان محور بحث گروه دیگری هستند.
  پاسخ:
  اینم هست
 • با تو بدون من
 • یاد بگیریم قضاوت نکنیم .نه براساس ظاهر و نه براساس دیدگاه های

  شخصی مان !
  پاسخ:
  که خیلی هم سخته این کار!
  ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
  شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
  <b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">